Żurawie przenośne typu HDS – charakterystyka dźwiga montowanego na samochodzie
Żuraw przenośny - definicja
Żurawie przenośne (przeładunkowe typu HDS) zawdzięczają swoją nazwę temu, że w dosyć prosty sposób można je przenieść na inny pojazd. Żuraw przenośny najczęściej określany jest terminem hydrauliczny dźwig samochodowy - skrót HDS. Tak też nazwano pierwszy dźwig zamontowany na starze.
Budowa i klasyfikacja żurawi
Żurawie napędzane są pompą hydrauliczną. Zbudowane są z:
- podstawy - bazy urządzenia
- kolumny obrotowej - zamontowanej na podstawie HDS-u
- wysięgnika - wysięgnik , dołączony do kolumny obrotowej, zbudowany jest z ramion. Aby zwiększyć zasięg pracy sprzętu ostatnie ramię wysięgnika może zostać wzbogacone o wysuwane teleskopy. Każdy wysięgnik zakończony jest elementem służącym do podczepiania ładunków - może być to hak, chwytak czy też widły.
- żurawie ogólnego przeznaczenia
- żurawie leśne
- żurawie przemysłowe
Każdy typ żurawia wyróżnia się innymi parametrami i rozwiązaniami zabezpieczającymi.
Ramię HDS-a
Kto może obsługiwać żurawie przenośne?
Żuraw przenośny typu HDS na starze i podest samojezdny na starze
Dopuszczenie żurawia do eksploatacji
Szczegółowe informacje na temat zakresu prac wymaganych przy obsłudze i konserwacji żurawi zawarte są w rozporządzeniu z dnia 29 października 2003 r. ( Dz. U. nr 193, poz. 1890). Dla żurawi przenośnych o udźwigu do 3,2 t określona została forma dozoru ograniczonego z terminem badań co 2 lata. Pozostałe żurawie objęte są formą dozoru pełnego . Oznacza to:
- obowiązek przeprowadzania przeglądów dozorowych raz na rok;
- przeglądy konserwatorskie nie rzadziej niż raz na 60 dni - konserwator ma obowiązek odnotować każdy przegląd w dzienniku konserwacji. Termin konserwacji może być zmieniony przez zalecenie producenta;
- możliwość eksploatacji takiego żurawia tylko na podstawie aktualnej decyzji z ważnym wpisem konserwatora - co ważne- żurawia obsługiwać może jedynie osoba z ważnymi uprawnieniami.
Zasady eksploatacji żurawi
Każdorazowe rozpoczęcie pracy musi być poprzedzone oględzinami stanu technicznego żurawia. Musimy mieć pewność, że wszelkie zabezpieczenia i urządzenia sterujące są sprawne, a wskaźniki poprawne. Nie możemy rozpocząć pracy w sytuacji wycieku oleju hydraulicznego.
UWAGA!
Zasadniczą kwestią jest przestrzeganie instrukcji eksploatacji wydanej przez producenta, tak zwanej dokumentacji techniczno-ruchowej - DTR. Jako że każdy żuraw może różnić się pewnymi elementami, zapoznanie się z instrukcją obsługi jednego urządzenia, nie daje nam gwarancji, iż będziemy potrafili bezpiecznie i prawidłowo obsługiwać inny model.
Żuraw przenośny typu HDS na starze i podest samojezdny na starze
Szczególną uwagę należy zwrócić na właściwe warunki pracy. Oto podstawowe kwestie, na które powinniśmy być wyczuleni:
- Podczas pracy na HDS-ach należy przestrzegać ogólnych zasad BHP;
- Nie należy pracować w pomieszczeniach zamkniętych, z wyłączeniem budynków wyposażonych w odpowiednią wentylację - praca w niedostosowanych do tego pomieszczeniach wiąże się z ryzykiem zatrucia spowodowanym dużą emisją spalin;
- Okolicznościami zmuszającymi nas do przerwania pracy ze sprzętem HDS są takie czynniki atmosferyczne jak silne wiatry czy burze- wszystkie czynności powinny być wykonywane przy odpowiedniej widoczności
- W pojeździe z pracującym żurawiem należy włączyć światła ostrzegawcze, zaciągnąć hamulec ręczny oraz podłożyć kliny pod koła.
- Pojazd zawsze należy rozstawić na twardym gruncie, nie przekraczać dopuszczalnych pochyleń przewidzianych przez producenta oraz zachować bezpieczne odległości od napowietrznych linii napięcia;
- Operator żurawia powinien być wyposażony w odpowiednią odzież - ubranie nie powinno krępować ruchów, obowiązkowymi elementami są rękawice i kask ochronnych.
- Podczas wykonywanych czynności operator żurawia powinien współpracować z przeszkolonym w tym zakresie hakowym sygnalistą.
- Każdorazowo należy wyznaczyć promień pracy oraz upewnić się, że w trakcie jej wykonywania nie dostały się tam osoby postronne
Czynności niedozwolone podczas pracy na żurawiu :
- Obowiązuje obligatoryjny zakaz pracy urządzeniem niesprawnym, nie posiadającym ważnej decyzji czy wpisu konserwatora w dzienniku konserwacji;
- Zabronione jest podnoszenie ludzi - należy zaznaczyć, że takowa możliwość istnieje, jednak żuraw musi być wyposażony w odpowiedni kosz, który mocowany jest do wysięgnika. Tak przygotowany sprzęt, przed przystąpieniem do pracy, musi uzyskać zgodę dozoru technicznego;
- Istnieje kategoryczny zakaz przenoszenia ładunków nad ludźmi;
- Wysięgnikiem nie należy wciskać ładunków w podłoże czy też ich przepychać; nie wskazane jest również przepychanie czy ciągnięcie przedmiotów.
- Zabronione jest podnoszenie ładunków o nieznanej masie czy też ładunków przymarzniętych.
Mam nadzieję, że ten krótki zbiór informacji na temat żurawi
(HDS-ów) okaże się dla Was pomocny.
Jeśli jesteście zainteresowani rozszerzeniem swojej wiedzy na
temat żurawi zapraszamy na stronę firmy szkoleniowej AWANS BHP , w której jestem instruktorem.
Autor : Szymon Szporak – zapoznaj się z profilem instruktora.
bardzo ciekawe zdjęcia :)
OdpowiedzUsuńZawsze mnie fascynowały te żurawie, jak przygladalem sie jak pracują, torche jak zabawki dla duzych chlopców ;) Ale tak serio to zapisalem sie na kurs do awans bhp :)
OdpowiedzUsuńWpis bardzo interesujący.
OdpowiedzUsuńHydrauliczne Dźwigi Samochodowe (żurawie) mają niezaprzeczalny atut: są mobilne, a co za tym idzie, świetnie sprawdzają się w branży transportu drogowego jako narzędzie efektywnego i dynamicznego załadunku. Tymczasem kursy https://kursyzawodowe24.pl/kursy-udt-i-utb/hds-obsluga-zurawia-przenosnego znacząco ułatwiają zdobycie uprawnień zawodowych – w przypadku HDS na czas nieograniczony. Co bardzo ważne, są one honorowane także na terenie Unii Europejskiej, a wiadomo, że zagraniczny rynek pracy kusi wielu Polaków zarobkami i możliwościami rozwoju.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy artykuł. Jestem pod wielkim wrażeniem.
OdpowiedzUsuńHmmm wszystko super. Aczkolwiek dobrze byłoby też sprawdzić gdzie można wykonać takie zabiegi, jak rexroth regeneracja itd. Bo w odnawianie poszczególnych części w maszynach jest istotne. To daje gwarancję na dłuższą ich żywotność.
OdpowiedzUsuńDla przedsiębiorstw, które zależą od ciągłego działania maszyn, przeglądy techniczne wykonywane przez specjalistów hydrauliki siłowej są kluczowe. Właściwa konserwacja może wydłużyć żywotność urządzeń i zminimalizować ryzyko awarii. Szczegóły usług dostępne są na https://hydro-dex.com/serwis-hydrauliki-silowej-i-naprawy-maszyn-przemyslowych-dolny-slask/.
OdpowiedzUsuń