niedziela, 24 lipca 2016

Kursy z zakresu kontroli zawiesi, rodzaje i podział zawiesi


Kursy z zakresu kontroli zawiesi, rodzaje i podział zawiesi

Już za chwilę oferta szkoleniowa naszej firmy powiększy się o szkolenie z przeprowadzania kontroli zawiesi, o czym dokładniej będziecie mogli przeczytać na naszej stronie internetowej. W tym miejscu zaznaczymy jedynie, że polskie prawo nakłada obowiązek przeprowadzania kontroli zawiesi - badania okresowe - w określonych okresach (najczęściej raz w roku) przez kompetentne osoby. Oprócz tego, odpowiednio przygotowane osoby przed każdym użyciem powinny robić przeglądy bieżące  oraz przeglądy kontrolne. Wprawdzie do tych czynności nie są wymagane specjalne uprawnienia, jednakże aby je wykonać niezbędna jest wiedza techniczna i konkretne umiejętności odpowiadające normom: 
  • PN-M-84702 : 1984 - Dźwignice - Zawiesia chwytne i zaczepowe specjalnego przeznaczenia - Ogólne wymagania i badania,

  •  PN-EN 818-6+A1:2008 - wersja angielska Łańcuch o ogniwach krótkich do podnoszenia ładunków - Bezpieczeństwo - Część 6: Zawiesia łańcuchowe -- Informacje dotyczące użytkowania i konserwacji podawane przez wytwórcę,

  •  PN-EN 1492-2+A1:2008 - wersja polska Zawiesia tekstylne - Bezpieczeństwo - Część 2: Zawiesia o obwodzie zamkniętym z włókien syntetycznych, ogólnego przeznaczenia,

  •  PN-EN 13414-1+A2:2009 - wersja polska Zawiesia z lin stalowych - Bezpieczeństwo - Część 1: Zawiesia do podnoszenia ogólnego zastosowania,

  •  PN-M-84720:1970 - wersja polska Zawiesia linowe zaplatane - Ogólne wymagania i badania techniczne.

Odpowiedzialność za realizację tych obowiązków ponosi pracodawca. Z pewnością będzie spokojniejszy, jeśli wśród załogi będzie osoba kompetentna, która posiada odpowiednią wiedzę zdobytą od doświadczonych zawodowców. Firma Awans B.H.P. już niebawem przyjdzie pracodawcom w tej kwestii  z pomocą.

Tymczasem dla uporządkowania wiedzy na temat zawiesi prezentujemy zestawienie zawierające informacje na temat rodzajów i podziału zawiesi.

Zawiesie to pomocniczy sprzęt do dźwignic hakowych, który służy do podwieszania lub podtrzymywania podnoszonych i transportowanych ładunków.


Podział zawiesi ze względu na rodzaj elementów chwytnych


        I.            Zawiesia cięgnowe wykonane z:

Ø  lin stalowych;

Ø  łańcuchów;

Ø  włókien syntetycznych;

Ø  włókien naturalnych;

w tym:

ü  jednocięgnowe;

ü  dwucięgnowe;

ü  czterocięgnowe;

ü  jednopętlicowe;

ü  dwupętlicowe;

ü  o obwodzie zamkniętym.

II. Zawiesia chwytne zaczepowe w tym:

ü  jednoszczękowe;

ü  dwuszczękowe;

ü  zaciskowe;

ü  kabłąkowe jednorożne;

ü  kabłąkowe dwurożne;

ü  kabłąkowe wielorożne;


Ze względu na wykonanie pętli zawiesia dzielą się na:

1.       zawiesia z pętlami zaciskanymi tulejami cylindrycznymi;

2.       zawiesia z pętlami zaciskanymi tulejami cylindryczno-stożkowymi;

3.       zawiesia z pętlami splatanymi;


Więcej na temat zawiesi już niebawem. Tymczasem polecamy lekturę książki "Konserwacja suwnic" Mieczysława Chimiaka. Zachęcamy do zgłębiania tematu.


A jeśli chcecie być na bieżąco z nowościami ofertowymi  Awans B.H.P. zapraszamy na naszą oficjalną stronę .

1 komentarz:

  1. Zaglądam nieregularnie, ale na facebooku mi sie wyświetliło, że poszerzacie ofertę. Super, jesteście naprawdę konkurencyjni nie tylko w Łodzi :)

    OdpowiedzUsuń