poniedziałek, 12 lutego 2018

Charakterystyka pracy operatora suwnic


Charakterystyka pracy operatora suwnic 

Operator suwnicy  - definicja


Operator suwnicy to pracownik, do którego obowiązków należy obsługiwanie suwnic różnego rodzaju i przemieszczanie ładunków w pionie i w poziomie.


Jakie wymagania musi spełniać osoba na stanowisku operatora suwnicy?


Pracodawcy poszukując kandydatów na stanowisko operatora suwnic preselekcji dokonują w oparciu o dwa podstawowe kryteria:

- wykształcenie - operator suwnic powinien posiadać wykształcenie zawodowe;

- posiadanie uprawnień UDT - suwnicowy musi posiadać świadectwo kwalifikacyjne wystawiane przez Urząd Dozoru Technicznego.

W zależności od rodzaju suwnic wymagane są inne uprawnienia. Istnieją dwie kategorie uprawnień operatorów suwnic:

- I S - suwnice sterowane z kabiny oraz wciągniki i wciągarki według kategorii I W oraz suwnice z kategorii II S;

- II S - suwnice hakowe ogólnego przeznaczenia sterowane z poziomu roboczego  oraz wciągniki i wciągarki według kategorii II W.

Dodatkowo przyszli  pracodawcy często oczekują od operatora suwnic umiejętności pracy w zespole, zdyscyplinowania oraz odpowiedzialności.

Jakie są podstawowe obowiązki operatora suwnic?


Głównym zadaniem operatora suwnicy/ suwnicowego jest przemieszczanie ładunków w pionie i poziomie.  Do obowiązków suwnicowego należy precyzyjna obsługa urządzenia chwytającego (najczęściej hak)  oraz sprzętu dodatkowego wykorzystywanego do zamocowania ładunku do haka (tj. różnego typu zawiesi i trawersów). Do zadań operatora należy również kontrola stanu technicznego suwnicy oraz  osprzętu.


Gdzie znajdę pracę jako operator suwnicy?


Operator suwnicy  może znaleźć pracę w niemal każdej gałęzi przemysłu. Pracy szukać może na halach produkcyjnych, magazynach hurtowniach, placach przeładunkowych, złomowiskach, otwartych składowiskach, portach, czyli wszędzie tam, gdzie zastosowanie znajdują suwnice różnego rodzaju.  

Ile zarabia operator suwnic?


Posiłkując się stroną wynagrodzenia.pl możemy sprawdzić,  ile zarabia operator suwnic w Polsce. Na styczeń  2018 roku miesięczne wynagrodzenie całkowite brutto na stanowisku operatora suwnic /  suwnicowego  wynosiło 3 100 zł. Najlepiej opłacani operatorzy suwnic mogą zarabiać nawet powyżej 3 737 zł. Należy pamiętać, że wysokość wynagrodzenia zależy od wielu dodatkowych czynników, a jednym z nich z pewnością jest staż pracy i doświadczenia pracownika.


Zagrożenia związane z wykonywaniem pracy operatora suwnic


Do zagrożeń związanych z wykonywaniem pracy operatora suwnic  należy grupa zagrożeń wynikających ze środowiska pracy suwnicowego. Miejscem pracy operatora są albo pomieszczenia zamknięte, takie jak magazyny czy fabryki (hałas, złe oświetlenie), albo przestrzeń na zewnątrz, a więc praca w zmiennych warunkach atmosferycznych (oddziaływanie niskiej lub wysokiej temperatury, deszczu, wiatru).

Kolejnymi rodzajami zagrożeń jest niebezpieczeństwo przygniecenia czy uderzenia przez spadające przedmioty, nadmierny wysiłek fizyczny, wielogodzinne siedzenie w wymuszonej pozycji ciała, upadek na tym samym bądź na różnych poziomach.

Jak zostać operatorem suwnic?


Jedyną drogą do zdobycia pracy w charakterze operatora suwnic jest uzyskanie uprawnień wydawanych przez UDT. Aby je zdobyć, należy zdać egzamin przed komisją UDT. W celu przygotowania do egzaminu na suwnice I S oraz suwnice II S zapraszamy na szkolenia dla operatorów suwnic. Organizacją egzaminu (składaniem wniosków egzaminacyjnych, uiszczeniem opłat, odbiorem legitymacji) zajmują się nasi pracownicy. Uczestnikom naszych szkoleń gwarantujemy dodatkowe nielimitowane godziny praktyki w stałej cenie szkolenia, indywidualne podejście do każdego kursanta oraz elastyczny grafik zajęć. Po szczegóły zapraszamy na stronę

4 komentarze:

 1. Słyszałem, że ciekawym rozwiązaniem technologicznym stosowanym przy oświetleniu takich dużych powierzchni jest technologia rft. Jest to rodzaj technologii ledowej wzbogacony w taki sposób, że zwiększa jasność, oświetlaną powierzchnię i zmniejsza zużycie prądu. Jest to rozwiązanie, które może podbić rynek maszyn magazynowych. Ale do tego czasu jeszcze pewnie trochę nam zostało

  OdpowiedzUsuń
 2. Śledzę ten blog od kilku lat i muszę powiedzieć, że obecnie troszkę się pozmieniało ;-) Od tamtego roku została wprowadzona terminowa ważność uprawnień na wózki widłowe. Nie wiem jak jest z suwnicami? Chyba normalnie.. Ja właśnie wybieram się na kurs i czytam tutaj różne ciekawe rzeczy. Ciekaw jestem czy pytania egzaminacyjne nadal są takie same ;-) Wybrałem ofertę firmy https://alerta.pl/katalog/szczegoly/kurs-na-konserwatora-wozkow-widlowych-suwnic-podnosnikow-typu-hds-podestow-ruchomych/ i zobaczymy jak to wygląda w praktyce bo w teorii to wydaje mi się, że już dużo wiem :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tego typu praca wymaga odpowiednich uprawnień. Dzięki https://kursy-udt.com.pl/ jest to na wyciągnięcie ręki.

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie jest praca dla każdego. Pozdrawiam, Grzegorz

  OdpowiedzUsuń